Site Loader

Podjęłaś już decyzję, że chcesz chustować swojego maluszka, ale zastanawiasz się, kiedy zaprosić do siebie doradcę lub pójść na warsztaty? Nie wiesz, jak przygotować się do konsultacji i czego się na niej spodziewać? Poniżej postaram się odpowiedzieć na najczęstsze pytania i opisać krótko jak pracuję jako doradca.

KIEDY SPOTKAĆ SIĘ Z DORADCĄ?

Wielu rodziców chce być przygotowanych do chustonoszenia jeszcze przed porodem. Spotkanie z doradcą w czasie oczekiwania na dziecko ma kilka zalet. Kiedy maluch pojawia się na świecie, życie rodziców mocno się zmienia. Częste niewysypianie oraz zupełnie nowy rytm dnia mogą utrudniać przyswajanie wiedzy. Spotkanie przed porodem może więc pozytywnie wpłynąć na szybkość zapamiętywania kolejnych kroków wiązania. Również niepokój o bezpieczeństwo malucha w tym przypadku jest mniejszy, ponieważ rodzice ćwiczą wyłącznie na lalce doradczej. Później mają czas na szlifowanie i powtarzanie wiązania aż do czasu powitania nowego członka rodziny. Osobiście bardzo lubię konsultacje ciążowe również ze względu na ilość pytań jakie mi na nich zadajecie. Możemy wtedy spokojnie porozmawiać o porodzie, połogu i prawidłowej pielęgnacji maluszka już od pierwszych dni życia.

Należy jednak pamiętać, że po porodzie warto spotkać się z doradcą ponownie. Jest ku temu kilka powodów:

  1. Nauka motania z ciążowym brzuszkiem utrudnia uzyskanie prawidłowego ułożenia lalki doradczej w chuście.
  2. Lalka doradcza, choć świetnie sprawdza się przy nauce, to jednak wciąż lalka – nie układa się dokładnie tak jak dziecko, nie współpracuje lub nie przeszkadza, ale też nie obawiasz się o nią tak jak o swojego maluszka. Kiedy jakiś czas po nauce motania lalki przyjdzie Ci motać dziecko, możesz czuć większy stres niż po przećwiczeniu wszystkiego przy doradcy również na swoim maluszku.
  3. Doradca podczas każdej wizyty dobiera wiązanie indywidualnie do duetu dziecko-rodzic – dopóki ten pierwszy nie pojawi się na świecie, nie da się na 100% ustalić, które wiązanie będzie dla niego najlepsze.

Wielu doradców ma w swojej ofercie tzw. konsultacje uzupełniające. Jeśli na drugim spotkaniu nie będzie potrzeby nauki od postaw nowego wiązania, cena jest niższa niż za pełną konsultację. U mnie taka konsultacja kosztuje 100 zł i trwa do godziny.

Jeśli jednak chcesz spotkać się z doradcą tylko raz, zalecam umówienie się, kiedy maluch będzie już na świecie. Tylko wtedy mamy możliwość dobrania odpowiedniego wiązania lub wprowadzenia modyfikacji w razie konieczności. Tylko wtedy też doradca może fachowym okiem ocenić prawidłową pozycję dziecka w chuście oraz postawę osoby motającej.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SPOTKANIA?

Przede wszystkim postaraj się nie stresować! Doradca jest po to, żeby Ci pomóc, a nie ocenić czy masz posprzątane, czy dziecko ma czyste ubranka lub czy Ty masz makijaż 😉 Niedawno też byłam młodą mamą i pamiętam, że świat po narodzinach dziecka wywraca się do góry nogami. Zrelaksuj się, napij kawy i ubierz wygodnie. Jeśli masz długie włosy, wygodniej będzie Ci w związanych. Możesz też włożyć dłuższą bluzkę, ponieważ w trakcie motania lubi podjeżdżać do góry,

Dobrze, żeby zrelaksowane było również dziecko. Na spotkanie wybierz z doradcą godzinę tak, żeby maluch był wyspany i najedzony. Z doświadczenia wiem, że dzieci zwykle lepiej współpracują rano, jednak to Ty najlepiej znasz swoje dziecko. Jeśli Twój maluch zgłodnieje w trakcie spotkania lub będzie potrzebować ukojenia przy piersi, możesz bez obaw nakarmić maluszka! W tym czasie możemy np. porozmawiać o chustach, o prawidłowym rozwoju dziecka czy czymkolwiek innym. Jeśli chodzi o ubranie dziecka – dobrze, żeby doradca miał łatwy dostęp do stópek malucha. Lepszym wyborem od śpiochów będą więc osobno spodenki i skarpetki.

JAK WYGLĄDA MOJE SPOTKANIE DORADCZE?

Zanim zaczniemy naukę motania zadaję rodzicom kilka pytań na temat porodu, połogu, laktacji i rozwoju dziecka. Nie ma tu dobrych i złych odpowiedzi, więc znów – nie obawiaj się ocen 😉 Wszystkie te rzeczy mają jednak wpływ na wybór wiązania, którego będziemy się uczyć. Następnie często opowiadam rodzicom krótko o pielęgnacji maluszka i o jego budowie. To pozwala zrozumieć rodzicowi jak dziecko powinno ułożyć się w chuście, jak osiągnąć prawidłowe ułożenie i dlaczego jest to tak ważne. Chętnie odpowiadam też na pytania rodziców dotyczące opieki nad maluchem, połogu, laktacji, rozszerzania diety, snu dziecka itp. Nie jestem profesjonalistką we wszystkim, ale dzięki dodatkowym szkoleniom i zgłębianiu wiedzy we własnym zakresie mogę pomóc rozwiać choć część wątpliwości.

Sama nauka motania odbywa się zwykle w trzech etapach:

  1. Prezentacja wiązania lub kilku wiązań
  2. Trening rodzica na specjalnej lalce doradczej
  3. Nauka motania z dzieckiem

Do kolejnych etapów przechodzimy wtedy, kiedy rodzic jest gotowy i czuje się wystarczająco pewnie. Jednak ten schemat nie zawsze się sprawdza. Możemy np. trafić na dzień, w którym maluch jest w bardzo złym humorze i nie chce współpracować. Zdarza się też, że rodzice czują się bardzo pewnie i omijamy drugi etap nauki, przechodzą od razu do motania dziecka.

Konsultacja trwa zwykle ok. 1,5-2 godziny, jeśli uczy się jeden rodzic lub 2,5-3 godziny, jeśli uczą się oboje rodzice. Po spotkaniu zawsze pozostaję w kontakcie telefonicznym lub internetowym z osobami uczącymi się i chętnie służę radą i wsparciem.

Jeśli masz pytania – pisz śmiało w komentarzu lub wiadomości prywatnej! Jeśli natomiast zastanawiasz się PO CO spotkać się z doradcą, zamiast uczyć się samodzielnie z youtuba, zapraszam do wpisu >TUTAJ<

Hanna Łasica