Domieszki w chustach – cz. 1 Bawełna
Podstawowym włóknem, z którego tka się chusty do noszenia dzieci jest bawełna. W przypadku chust elastycznych do bawełny dodaje się też kilka procent elastanu. Jednak poza bawełną w chuście znaleźć możemy wiele domieszek. Najpopularniejsze z nich to len, bambus, konopie, jedwab i wełna. Co te włókna dają? Jak zmieniają właściwości chusty?
W tym wpisie przyjrzę się jednak samej bawełnie, bo i tu sprawa nie jest oczywista.
BAWEŁNA jest naturalnym włóknem roślinnym, pozyskiwanym z części otaczającej nasiona rośliny o tej samej nazwie. Chusty bawełniane w dotyku są miękkie od nowości lub bardzo szybko miękną w trakcie używania. Zależnie od gramatury można w nich nosić zarówno maluszki, jak i starszaki. Zazwyczaj chusty bawełniane są tańsze od chust z domieszkami, są więc świetnym wyborem na początek. Drugą ich ważną zaletą jest pralkopierność, co w przypadku dzieci może być pomocne.
Na metce możecie znaleźć jednak różne określenia na bawełnę. Czasem nawet kilka w jednej chuście! Co one oznaczają i skąd się biorą?
Bawełna organiczna / organiczna (ang. organic cotton) – to włókno utkane z bawełny hodowanej ekologicznie, bez pestycydów oraz z zadbaniem o przyrodę, np. poprzez zmniejszone zużycie wody. Bawełna organiczna zazwyczaj jest miękka od nowości oraz bardzo wytrzymała. Niestety ze względu na sposób uprawy, jest również kosztowna.
Bawełna Ice Cotton – rodzaj bawełny organicznej. Do produkcji tej tkaniny zostały wybrane wyłącznie długie włókna, a następnie skręcone. Pozwala to na stworzenie przestrzeni między poszczególnymi włóknami, co daje efekt przewiewności i „chłodzenia”.
Bawełna czesana (ang. combed cotton) – bawełna składająca się z długich, gładkich włókien. W wyniku wyczesywania bawełny odpadają krótkie oraz zanieczyszczone włókna. Chusta z bawełny czesanej będzie więc gładka i miękka w dotyku, a włókna będą wytrzymalsze od standardowej bawełny.
Bawełna merceryzowana – merceryzacja to chemiczny proces uszlachetniania włókna. Tkanina taka staje się mocniejsza, błyszcząca, a po farbowaniu intensywniejsza w kolorze.
Bawełna egipska (ang. egyptian cotton) – tkanina z bawełny hodowana w Egipcie. Jest to jeden z najszlachetniejszych rodzajów bawełny, znany z długich włókien. Chusty z bawełny egipskiej cechuje miękkość, wytrzymałość i lekki połysk.
Bawełna Giza (ang. Giza cotton) – najszlachetniejsza odmiana bawełny egipskiej, składająca się z najdłuższych włókien.
Bawełna pima / supima (ang. pima cotton) – tkanina z bawełny hodowanej na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Jest to długowłóknista, szlachetna, miękka i wytrzymała tkanina, podobna do bawełny egipskiej.
Bawełna Sea Island (ang. sea island cotton) – tkanina z bawełny hodowanej w zachodnich Indiach. Tak samo jak dwie poprzednie odmiany bawełny, tak i tu włókna są długie, miękkie i szlachetne. Różni się jedynie region, w których uprawiane są rośliny.
Bawełna Suvin Gold (ang. suvin gold cotton) – bardzo wysokiej jakości odmiana bawełny Sea Island, utkana w Wielkiej Brytanii. Cechuje ją niezwykła wytrzymałość, nośność i mocny połysk.
Mam nadzieję, że zawarłam tu wszystkie najczęściej spotykane w chustach rodzaje bawełny. Dajcie znać, jeśli czegoś brakuje – z chęcią uzupełnię wpis lub opowiem o danym włóknie w komentarzach.
2 komentarze
Pingback:
Pingback: