Site Loader

Zdecydowaliście się na noszenie w chuście! Cudownie! Ale co wybrać? Chustę tkaną czy elastyczną? Długą czy kółkową? Poniżej mała ściągawka z czego możecie wybierać, jakie są plusy i minusy każdego rozwiązania oraz w jakim wieku powinno być dziecko, żeby móc nosić je w danej chuście.

Chusta tkana długa / wiązana

Wiek dziecka: od urodzenia do końca noszenia.

Długi pas materiału, szeroki na ok. 60-70 cm. Wybór długości chusty jest zależny od rodzaju wiązania, ale standardowa długość wynosi między 3,6 a 5,2 metrów (więcej we wpisie >tutaj<). Materiał, z którego zrobiona jest chusta tkana nie przypomina tego, z którego szyjemy zasłony czy pościel. Ważny jest tu splot, gramatura, ale również atesty m.in. na barwniki czy trwałość włókiem. Najczęściej spotykane chusty są zrobione z bawełny, jednak lista włókien, które mogą wchodzić w skład chusty tkanej jest bardzo długa. W chuście wiązanej możemy nosić dziecko z przodu, na biodrze lub na plecach.

Noszenie dziecka w chuście tkanej jest świetną profilaktyką dysplazji bioder. Może również stanowić narzędzie pomocnicze przy leczeniu problemów z napięciem mięśniowym lub asymetrią ciała dziecka.

Chusta kółkowa

Wiek dziecka: od urodzenia do końca noszenia.

Chusta kółkowa

Chusta wykonana z tego samego materiału co chusta długa, ale na jednym końcu wszyte są dwa kółka. Materiał ma długość ok. 2 metrów, w zależności od rozmiaru osoby noszącej.

Kółka wszyte mogą być na kilka sposobów. Najczęściej spotykane to:

Ramię proste – materiał jest luźno przewleczony przez dwa kółka, tak że mogą się one swobodnie poruszać w zszytej części chusty. Chustę po założeniu można rozkładać szeroko na ramieniu lub zebrać w węższy pasek.

Ramię zakładkowe – materiał na kółkach zszyty jest ciasno w gotowe zakładki, które po założeniu chusty rozkładają się na ramieniu w określony sposób.

Dużą zaletą chusty kółkowej jest szybkość zakładania. Chustę można przygotować wcześniej i np. nosić w torebce na spacery, wozić w samochodzie albo położyć wieczorem przy łóżku na wypadek konieczności noszenia w nocy.

Ponieważ jest to wiązanie asymetryczne nie zaleca się noszenia zbyt długo jednorazowo. Trzeba również pamiętać o zmienianiu ramienia, na którym nosimy dziecko. Chusta kółkowa nie jest zalecana dla dzieci z problemami z symetrią ciała oraz dla rodziców z niektórymi schorzeniami kręgosłupa.

Chusta elastyczna

Wiek dziecka: mniej więcej od 3 do 7 miesiąca, zależnie od wielkości dziecka i rodzica – decyzja podejmowana indywidualnie po konsultacji z doradcą.

Chusta elastyczna

Długi pas materiału z rozciągliwej dzianiny, ok. 4,6 metra. Wiązanie z chusty elastycznej szykuje się przed włożeniem dziecka. Pomija się tu całkowicie etap dociągania chusty, co dla wielu rodziców jest dużą zaletą. Niestety osiągnięcie prawidłowej pozycji dziecka jest przez to znacznie trudniejsze niż w chuście tkanej.

Chusta elastyczna przy cięższym dziecku może sprężynować oraz mocno obciążać kręgosłup rodzica, nie nadaje się więc do noszenia starszaków.

Dla chusty elastycznej istnieje tylko jedno wiązanie, a dziecko znajduje się w nim przytulone do brzucha rodzica.

Więcej o chustach elastycznych i dylematach z nią związanych napiszę już niedługo w osobnym wpisie!

Pouch (chusta pętelka, kieszonka)

Wiek dziecka: od samodzielnego siadania do końca noszenia – decyzja o wcześniejszym noszeniu podejmowana indywidualnie po konsultacji z doradcą.

Pouch, tzw. „pętelka” lub kieszonka

Pas materiału z bawełny z niewielką domieszką elastanu zszyty po krótszej krawędzi. Pouch musi być idealnie dopasowany rozmiarem do rodzica i dziecka, najlepiej więc uszyć go na zamówienie. Rozmiar tego rodzaju chusty trzeba zmieniać wraz z rośnięciem dziecka. Zazwyczaj również inny rozmiar kieszonki musi mieć każdy z rodziców.

W dobrze dobranej pętelce można osiągnąć pozycję podobną do tej w chuście kółkowej, ale bez konieczności dociągania. W odróżnieniu jednak od chusty kółkowej, w pouchu możemy nosić dopiero dzieci stabilnie trzymające główkę, a najlepiej wstrzymać się do czasu samodzielnego siadania. Ponieważ „kieszonka” ma niezmienny kształt, nie mamy możliwości dopasowania tkaniny do dziecka tak dobrze, jak w chuście kółkowej.

Ze względu na asymetryczne obciążenie kręgosłupa należy pamiętać o tych samych zasadach, co przy chuście kółkowej – naprzemienność noszenia, brak problemów z symetrią ciała dziecka, szczególna uważność na stan kręgosłupa rodzica.


Oprócz wyżej wymienionych chust, istnieje wiele tradycyjnych rozwiązań takich jak kanga, rebozo czy manta. Są one jednak bardzo rzadko spotykane w Polsce, a w większości niestety mniej zdrowe zarówno dla noszącego, jak i dla dziecka. 

Hanna Łasica