Site Loader

Przed zakupem pierwszej chusty, poza pytaniami o skład i splot, zawsze pojawia się pytanie o jej długość. W zależności od miejsca i osoby można spotkać wiele określeń długości chusty – S, 5, 4,2? Jak się w tym nie pogubić? Poniżej mała ściągawka najpopularniejszych rozmiarów.

4 3,6+ XS
5 4,2+ S
6 4,6+ M
7 5,2+ L
8 5,6+ XL

Jak zatem dobrać odpowiednią długość chusty? Co wziąć pod uwagę przy wyborze?

ROZMIAR OSOBY NOSZĄCEJ

Długość chusty dobieramy w zależności od rozmiaru osoby noszącej, nie rozmiaru dziecka. Oczywiście maluszek ważący 4 kg i starszak ważący 14 kg wypełniają chustę w innym stopniu, jednak rzadko jest to tak duża różnica, żeby wpływać na rozmiar chusty.

RODZAJ WIĄZANIA

W zależności od zastosowanego typu wiązania, zmienia się ilość potrzebnej chusty – np. kangur i plecak prosty potrzebują mniej materiału niż kieszonka lub plecak z koszulką. Na spotkaniu z doradcą dobierzesz najwygodniejsze oraz najbezpieczniejsze wiązanie dla

Ciebie i dziecka, dzięki czemu będziesz wiedzieć, która długość chusty sprawdza się u Was najlepiej.

GRUBOŚĆ CHUSTY

Czym grubszą chustę wybierzesz, tym więcej centymetrów chusty będziesz potrzebować do wiązania – dzieje się tak, ponieważ grubsza warstwa otula Ciebie i maluszka oraz większy węzeł wychodzi przy wykończeniu wiązania.

WYGODA I WZGLĘDY ESTETYCZNE

Niektóre osoby nie lubią, kiedy zbyt dużo chusty plącze się im między nogami, inne natomiast uwielbiają długie „ogony” lub ciekawe wykończenia wiązań – przy pierwszej chuście zalecam zwykle wybranie krótszego wariantu, zostawiającego niewielki zapas chusty przy węźle. Jeśli wiesz jednak, że poza względami praktycznymi bardzo ważne jest dla Ciebie pokazanie większego kawałka chusty, możesz od razu wybrać tę rozmiar dłuższą.

Hanna Łasica